Marcin Janasik Marcin Janasik
299
BLOG

21 pytań referendalnych?

Marcin Janasik Marcin Janasik Polityka Obserwuj notkę 3

Zastanawiałem się ostatnio co może połączyć Polaków poza szkodliwą, arogancką i co tu dużo nie mówić, antyludzką i zdradziecką polityką rządu. Zawsze uważałem, że jesteśmy w stanie wypracować platformę programową wychodzącą ponad wtórne podziały, opartą o wspólnotowy interes całego narodu, pomijając może z 10-20% beneficjentów obecnego $ystemu, którzy na wszelkich demokratycznych i solidarystycznych przemianach rzeczywiście stracić muszą. Zważywszy jednak na zacietrzewienie większości ludzi, iluzję indywidualizmu i samoświadomości, czynienie ze swoich poglądów idola i wrogie podejście do wszelkich prób polemiki z tymże idolem, czy rozszerzania perspektywy o inne punkty widzenia, wreszcie na opartą o trybalizm politycznych szufladek ksenofobię jest to bardzo trudne - zawsze znajdzie sie postulat, który posłuży do odrzucenia całości jako np. zbyt '"lewacki", czy "prawacki". Być może istnieje sposób łatwiejszy – a ze względu na obecną sytuację polityczną – bardziej „na czasie”.

Głównym punktem stycznym większości antagonistycznych wobec $ystemu (świadomie, czy nie) środowisk jest obecnie instytucja referendum, na którą banda Tuska przeprowadziła w ostatnich latach udany zamach.  Jakkolwiek wielu łudzi się wciąż, że żyje w demokracji, koń jaki jest (prawie) każdy widzi – miliony podpisów pod wnioskami o głosowanie powszechne w niezwykle istotnych sprawach zostały po prostu wyrzucone do kosza, a rząd, mimo wyraźnego sprzeciwu podawanego nawet przez mainstreamowe sondażownie, robi co chce, nie pytając nas o zgodę. Demokracja przedstawicielska ma sens o tyle, o ile przedstawiciele głosują tak, jak uważają ich wyborcy. Niestety, przez opartą na emocjach manipulację kampanii, nieświadomość polityczną ogółu oraz brak obywatelskich instytucji kontrolnych nad politycznym procesem decyzyjnym (jak możliwości odwołania posłów sprzeniewierzających się obietnicom przedwyborczym) tak się jednak obecnie nie dzieje. Może to i dobrze, wreszcie iluzja staje się widoczna nawet dla tych, którzy jeszcze niedawno wierzyli, że mają w Polsce jako obywatele coś do powiedzenia.

Największym sukcesem Tuska z punktu widzenia ewolucji świadomościowej Polaków i przyszłości naszego kraju jest poruszenie przeciwko sobie naprawdę szerokich rzesz, które, mam nadzieję, już w połowie września rząd po prostu obalą.Nie powinniśmy jednak poprzestać na dymisji i kolejnych wyborach, które wyłonią kolejną elitę zawłaszczającą demokrację. Skoro istotą sprawy jest wyobcowanie elit politycznych ze społeczeństwa, odzyskajmy demokrację wprowadzając system mieszany, przedstawicielsko-referendalny, rozszerzając kilka podnoszonych ostatnio postulatów o inne istotne pytania, na które wszyscy powinniśmy sobie odpowiedzieć.

Z oczywistych jak sądzę względów PR-owych dobrze byłoby stworzyć zbiór zamknięty w 21 pytaniach referendalnych, ale ponieważ mimo starań trudno było mi usunąć wystarczającą ilość kwestii, poniższa robocza lista jest bardziej obszerna. Nie myśl: „ale przecież ludzie są zbyt głupi, żeby o tak ważnych sprawach decydować”. Wyobraź sobie, że z dziesięć milionów ludzi dokładnie to samo myśli o Tobie, z tego prostego powodu, że jesteś dla nich anonimową składową tej wykreowanej przez ekspertów, media i polityków zbiorowości „ciemnoty”, do której sami siebie oczywiście nie zaliczają (niezdolność do kompromisu, zacietrzewienie i inne powszechnie spotykane cechy wymienione we wstepie to kwestia osobna od inteligencji, czy kompetencji decyzyjnych w sensie wyborczym). Pomyśl raczej „czy JA jestem zbyt głupi/a, żeby o tym zdecydować?” i „czy JA chcę, by decydowali o tym za mnie politycy, którzy niezależnie od MOJEGO zdania, zrobią w tych wszystkich sprawach co chcą?”. System edukacji obywatelskiej (czy właściwie, przy jego braku, edukacji niewolniczej) stworzył takie społeczeństwo, jakie stworzył i nie ma się co łudzić (40% poparcia dla neoliberałów sprzed kilku lat jest tego najlepszym dowodem), jednak w elementarnych, dotyczących konkretnych dziedzin życia sprawach ludzie kierując się „zdrowym rozsądkiem” oraz zwykłym egoizmem z pewnością lepiej mogą wyartykułować swoje poglądy i interesy niż politycy, którzy ich podczas wyborów zwodzą.

Jedno referendum, arkusz z pytaniami i większość sporów mamy z głowy na dłuższy czas. Każdy kolejny rząd ma przyjęte w głosowaniu decyzje wykonywać i tyle, od tego jest, co najwyżej można mu pozostawić możliwość ogłoszenia kolejnego referendum w danej sprawie po upływie co najmniej 1 roku od ostatniego. Jeżeli tego nie zrobi i jakieś ustalenia obywateli zignoruje, powinna automatycznie nastąpić jego dymisja, a w razie braku możliwości wyłonienia kolejnego rządu – nowe wybory. Koszty to minimalne w porównaniu z ogromem afer i przekrętów, które mają miejsce właśnie przez to, że rządzący czują się nie naszymi pracownikami, winnymi nam lojalność i posłuszeństwo, lecz udzielnymi władcami na latyfundium z poddanymi z którymi mogą robić co tylko im, lub ich zagranicznym koleżkom, się podoba. Politycy powinni być od tego, by opracowywać szczegóły, paragrafki, sposoby wdrożenia decyzji właścicieli państwa – NAS – w życie jak najszybciej i jak najskuteczniej. Tudzież opracowywać do następnych referendów różne warianty odpowiedzi i przekonywać ludzi do swoich propozycji. Są od wdrażania naszych rządów, nie od rządzenia. To nie przekreśla demokracji przedstawicielskiej, tylko ją uzupełnia, rozwija i urealnia. Zamiast permanentnego zaangażowania obywateli w systemie demokracji bezpośredniej, czy części wykładni demokracji uczestniczącej, do których podchodzę raczej sceptycznie (ponieważ nie mam na takie zaangażowanie najmniejszej ochoty) proponowane rozwiązanie umożliwia podejmowanie strategicznych decyzji przez obywateli raz na dłuższy czas i wdrażanie ich przez wyłanianych w wyborach fachowców. Wyjście jak sądzę optymalne.

W kwestii "ekspertów" mających jakoby wieksze kompetencje niż my, "szarzy obywatele", pisałem już o tym przy okazji komentowania antydemokratycznych, elitarystycznych i nielogicznych wynurzeń prof. Staniszkis. Kto ma wybierać ekspertów, którzy będą decydować za nas? Według jakich kryteriów, skoro każdy obóz ma swoich? Sypać przykładami błędnych decyzji „autorytetów”, również ekonomicznych? Zaczniemy od „uznanego na całym świecie” Balcerowicza? Czy może od macherów z MFW i Banku Światowego odpowiedzialnych za takie cuda, że aż strach komentować przed „popłynięciem” w stronę wezwania do linczu? Może wspomnieć banksterów odpowiedzialnych za bańki spekulacyjne, geniuszy promujących OFE i złodziejską prywatyzację? Oni wszyscy są mądrzejsi od Ciebie? Oni powinni za Ciebie decydować? Odrzuć schematy, którymi $ystem chce, żebyś myślał i zacznij myśleć samodzielnie. A potem odzyskaj demokrację, zmień układ rządzeni - rządzący na rządzący - zarządzający, by wreszcie być wolnym człowiekiem.

Zacząłem od kwestii, które były przedmiotem ostatnich debat publicznych, kolejność pozostałych pytań jest przypadkowa, nie wyraża hierarchii ich wartości.

 

  1. Czy jesteś za cofnięciem przedłużenia wieku emerytalnego do 67 roku życia?

  2. Czy jesteś za cofnięciem obniżenia wieku szkolnego do 6 roku życia?

  3. Czy jesteś za cofnięciem ostatnich zmian liberalizujących Kodeks Pracy?

  4. Czy jesteś za kasacją i zaprzestaniem spłaty zadłużenia państwa, samorządów i szpitali?

  5. Czy jesteś za kasacją indywidualnych zobowiązań kredytowych wobec banków zagranicznych i zagranicznych instytucji finansowych w związku z ponad 20 letnią eksploatacją gospodarczą naszego kraju?

  6. Czy jesteś za ustanowieniem monopolu kredytowego dla banków państwowych (polskich), spółdzielczych, samorządowych i SKOKów?

  7. Czy zgadzasz się na likwidację waluty narodowej (złoty polski) na rzecz Euro?

  8. Czy zgadzasz się na podjęcie renegocjacji zasad, na których opiera się członkostwo Polski w UE, na rzecz zasady nadrzędności prawa polskiego nad unijnym?

  9. Czy jesteś za całkowitym zakazem GMO w Polsce, obejmującym zarówno wszelkie uprawy, żywność, jak i pasze dla zwierząt?

  10. Czy jesteś za gwarantowaniem przez państwo wszystkim obywatelom minimalnego bytu obejmującego wyżywienie pochodzące z polskich upraw organicznych, edukację i opiekę zdrowotną obejmującą również lekarstwa?

  11. Czy jesteś za natychmiastowym uwłaszczeniem obywateli na wynajmowanych  mieszkaniach prywatnych i komunalnych.

  12. Czy jesteś za prawem obywateli do zajmowania pustostanów jeżeli nie są wykorzystywane przez właściciela przez co najmniej 1 rok?

  13. Czy jesteś za umożliwieniem nabycia polskiej ziemi tylko takim cudzoziemcom, którzy się do naszego kraju przeprowadzą?

  14. Czy jesteś za likwidacją OFE?

  15. Czy jesteś za natychmiastowym wycofaniem wojsk polskich z Afganistanu oraz uzależnieniem wszelkich przyszłych, zewnętrznych operacji wojskowych, od ich zatwierdzenia w referendum?

  16. Czy jesteś za finansowaniem przez państwo zabiegów in vitro?

  17. Czy jesteś za prawem adopcji dla homoseksualistów?

  18. Czy jesteś za prawnym zrównaniem związków hetero i homoseksualnych (z wyłączeniem adopcji)?

  19. Czy jesteś za zmianą obecnego prawa dotyczącego aborcji?

  20. Czy jesteś za likwidacją nauki religii w szkołach, na rzecz nauki o różnych religiach i systemach filozoficzno-etycznych?

  21. Czy jesteś za zerwaniem stosunków gospodarczych z krajami barbarzyńsko łamiącymi prawa człowieka, bez względu na ich potęgę i wpływy?

  22. Czy jesteś za udzieleniem przez Polskę wszelkiej pomocy społeczeństwom walczącym o wolność i demokrację w innych krajach?

  23. Czy chcesz bezpłatnej komunikacji miejskiej i kolejowej dla najuboższych, dotowanej z budżetu państwa i samorządów?

  24. Czy zgadzasz się na likwidację KRUS-u?

  25. Czy jesteś za prawem do posiadania broni palnej (poza bronią automatyczną) przez zdrowych, niekaranych i pełnoletnich obywateli?

  26. Czy jesteś za depenalizacją konopi indyjskich, legalnością ich upraw i obrotu?

  27. Czy jesteś za prywatyzacją lasów państwowych?

  28. Czy jesteś za dalszą prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych (np. KGHM)?

  29. Czy jesteś za regulacjami gwarantującymi wolny dostęp do własności kulturalnej w internecie, na użytek osobisty i niekomercyjny, niezależnie od regulacji międzynarodowych?

  30. Czy jesteś za obowiązkowym poddawaniem wszelkich przyszłych regulacji dotyczących inwigilacji obywateli głosowaniom powszechnym?

 

I ostatnie pytanie już do Ciebie.Jak myślisz, dlaczego takich pytań nikt Ci w referendum do tej pory nie zadał i nie zada w przyszłości, jeśli nic się w naszym kraju nie zmieni?

Moja odpowiedź:gdyż jesteś niewolnikiem żyjącym iluzją wolności, demokracji i suwerenności tak swojej, jak swojego kraju. Wolność tą musisz sobie dopiero wywalczyć, nikt Ci jej na talerzu nie poda.

 

Najbliższa okazja - 15 września w Warszawie. Do zobaczenia na ulicach :)

 

Marcin Janasik

 

PS. zachęcam do dopisywania w komentarzach innych istotnych pytań, które powinny być poddane głosowaniu powszechnemu. Jeżeli komuś uda się zawrzeć najważniejsze w liczbie 21 – z góry dziękuję i gratuluję :) 

 

 

Jestem politologiem (spec. marketing polityczny), zajmuję się koordynacją kampanii społecznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych, organizowaniem protestów, zarządzaniem organizacją, planowaniem strategicznym i PR, prowadzę także wykłady, warsztaty i szkolenia związane z aktywizmem obywatelskim. Od 1997r. działam w ruchu alterglobalistycznym, od tamtego czasu uczestniczyłem w największych protestach polskich i europejskich. W latach 2005-2012 pełniłem funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia "Lepszy Świat" (www.lepszyswiat.org.pl) i koordynowałem największe kampanie tej organizacji ("Solidarni z Tybetem", "Solidarni z Palestyną", "Klimat Teraz", "Lepszy Poznań", "Aktywny Obywatel"). Obecnie pełnię funkcję prezesa zarządu Fundacji Przebudzenie (www.fundacjaprzebudzenie.pl). Pod kątem ideowym określiłbym się jako lewicowy patriota, centrowy "obyczajowo" alterglobalista-niepodległościowiec, ekohumanista i progresywista:) Lepszy Świat - jest możliwy! Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do dyskusji:) kontakt: fundacjaprzebudzenie@gmail.com Starsze teksty: www.lepszyswiat.salon24.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka